Revista PERPJEKJA

Ndodheni këtu: Faqja kryesore » Nr. 11-12
E Martë, 26 Tet 2021

Nr. 11-12

E Mërkurë, 19 Tetor 2011 08:19

Historiku i ngjarjeve nëpërmjet dokumentave të Forumit për Demokraci

Publikuar në Nr. 11-12 Shkruar nga Fatos Lubonja
Po botojmë pjesën më të madhe të dokumentave që tregojnë aktivitetin e Forumit për Demokraci gjatë ngjarjeve të gjysmës së parë të 1997-s. Pjesa më e madhe e tyre janë botuar të plota ose pjesërisht në shtypin e përditshëm të asaj kohe ose janë transmetuar nga radiot BBC, Zëri i Amerikës dhe Deutche Wele.
E Mërkurë, 19 Tetor 2011 08:25

Qentë nuk angullijnë më

Publikuar në Nr. 11-12 Shkruar nga Meri Lalaj
Qentë nuk angullijnë më, nuk lehin, nuk kuisin. Ata heshtën, u tulatën, u nemitën, u strukën, të frikësuar e të lemerisur me të dëgjuar kërcitjet e pushkëve, kërkëllitjet e automatikëve, pëlcitjet e bombave dhe granatave. Bota shqiptare u përmbys kryekrejt nga marrëzia e njerëzve.
E Mërkurë, 19 Tetor 2011 08:29

Demonstratë në Bonn kundër dhunës dhe diktaturës në Shqipëri

Publikuar në Nr. 11-12 Shkruar nga Ardian Klosi
Më 22.2.1997 pranë ambasadës shqiptare në Bonn u zhvillua një demonstratë e miting që zgjati rreth dy orë. Të pranishmit mbanin në duar parrulla si Kundër dhunës dhe diktaturës së Berishës, Shtet dinjitoz dhe jo mafioz, Ndal dhunës ndaj intelektualëve!, fotografi të mëdha intelektualësh të gjymtuar si Edi Rama etj.
Faqja 2 nga 4