Revista PERPJEKJA

Ndodheni këtu: Faqja kryesore » Displaying items by tag: Letra shqipe
E Martë, 26 Tet 2021

Letërsia në Shqipëri si letërsi "në"

E Enjte, 13 Tetor 2011 07:18 Publikuar në Nr. 9

Pavarësisht nga inercia bashkëbisedore e gjuhës dhe sygjerimet e logjikës tradicionale, në përgjithësi ka më tepër kuptim të flitet në terma te letërsia në një vend, sesa letërsia vendore. Përdorimi i dyfishtë i termave Letërsia Shqiptare dhe Letërsia

Lule shqipo lule djale

E Enjte, 13 Tetor 2011 07:15 Publikuar në Nr. 9

Kur u vendos që Përpjekja e nëntë t'i kushtohej shqiptarit nëpër botë më fërgëlloi trupi njëlloj si njëherë e njëkohë përballë një teme të madhe hartimi shkruar në dërrasë të zezë nga dora e zyshës së bukur të letërsisë dhe më pushtuan

Diasporë

E Enjte, 13 Tetor 2011 07:14 Publikuar në Nr. 9

(që vjen me thënë gjak i shprishur)
Në kohë miset e ftyrës janë bjerrë

Çuçi

E Mërkurë, 12 Tetor 2011 09:34 Publikuar në Nr. 4

Paska dritë! , ishin dy fjalët e para që nxorra sapo hyra, ende pa përshëndetur njeri. Vërtet, ajo që më ra në sy menjëherë kur gardiani hapi derën e qelisë, bashkë me praninë e ndonja tetë nëntë të ngujuarve, ishte edhe një ndriçim natyror goxha i

Mirazhi, rrëfimi i Ulisit

E Mërkurë, 12 Tetor 2011 09:30 Publikuar në Nr. 4

Tani ai nuk i mbante mend më ditët që ecte e ecte papushim. Ato iu ngatërruan të gjitha në mendje dhe ishin për të të tëra njëlloj, ashtu si rëra që shtrihej pafundësisht rretherrotull si një oqean i ngrirë. Shkretëtira përvëlonte si saç dhe dielli, edhe

Tetë poezi

E Mërkurë, 12 Tetor 2011 09:21 Publikuar në Nr. 4

Fallusi - direku
i anijes pa flamur.

Dy sprova mbi Mitrush Kutelin

E Mërkurë, 12 Tetor 2011 09:19 Publikuar në Nr. 4

Titulli i rrëfenjës "Fshati im e pi rakinë" është vetëm reklama e saj. Krahas tij gjatë leximit mund të shfaqen dhe dy tituj të tjerë, siç mund të jetë: "Rakia është fshati im" dhe "Pi fshati im, pi". Mbi pluhurin e përditshëm, ngazëllues Mitrushi ngre në

Mendime të shkarravitura

E Mërkurë, 12 Tetor 2011 09:12 Publikuar në Nr. 4

Nji mik qi ushtron me zotsi e nder nji zeje me të cilën i a siguron vetes jetesën ma s'miri, nji ditë qiti e më tha: I lumi ti! Je shkrimtar e puna qi ban të kënaqë. E dij se asht e mundshëme: nuk jam prej atyne qi mendojnë se puna e tryezës lodhë

Olodum

E Dielë, 09 Tetor 2011 19:41 Publikuar në Nr. 3

Unë jam këngëtari i grupit Olodum nga Bahia Salvador e Brazilit. Nuk më ka ikur kurrë zëri. Kam kënduar në më shumë se 100 koncerte. Kam fjetur me meshkuj dhe me femra. Me të bardhë, të zinj, të kuq dhe me rusë. Nuk i bie asnje instrumenti.

Prelude vuajtjes

E Dielë, 09 Tetor 2011 19:34 Publikuar në Nr. 3

Hiq shijen e së mirës vëlla
dhe vuaj për atë që shpresove.

Faqja 5 nga 6